Giriş Yap Kayıt Ol
Cildin Kurumaması İçin | Forum Balıkesir Firma Ve Etkinlik Portalı
Cildin Kurumaması İçin

Cildin Kurumaması İçin

 

            Özellikle de kış aylarında boy gösteren ve her yaşta herkeste görülebilecek cilt kuruluğu birçoğumuzun önemli problemlerindendir. Cildimizin kuruyup sertleşmesi, pul pul olup soyulma, kötü görünümün sebepleri neler birlikte göz atalım

 

            Cilt hastalıkları: Egzama veya sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları cilt kuruluğuna sebep olur. Bu durumda tıbbi destek alınması en etkili yoldur.

 

            Güneş: Yazın cildimiz güneş ışınlarına aşırı temas eder cilt kuruluğu, kırışıklık gibi olumsuz sonuçlar verebilir.

 

            Kullanılan ilaçlar: Farklı rahatsızlıklarımızdan dolayı ilaçlar veya kremler kullanıyorsak cilt kuruluğuna sebebiyet verebilir. İlaç kullanımını bıraktıktan sonra cilt normale döner.

 

            İklim: Nem oranı az, sert ve soğuk iklimlerde cilt kuruluğu daha çok boy göstermektedir.

 

 Peki, cildin kurumaması için neler yapabiliriz?

 

            Soğuk havalarda alınan sıkı tedbirler: Sert, kuru, soğuk havalar cilt kuruluğunun başlıca nedenidir. Nemlendirici kremler kullanmadan, ellerimize eldiven takıp sıkı giyinmeden dışarı çıkmamalıyız.

 

            Sıcak su kullanmayın ve duşta uzun kalmayın: Sıcak su ciltteki doğal yağları azaltır. Duşta uzun süre kalmak cildin susuz kalma oranını arttırır.

 

            Kozmetik ürünlere dikkat: Cilt temizleyici tonikler, alkol ürünleri, sabunlar cildi kurutabilir. Parfümsüz, alkolsüz, klorsüz ürünleri bırakarak nemlendirici oranı yüksek ürünlere yönelmelisiniz.

 

            Susuz kalmayın: Kafein, alkol alımı, terleme gibi nedenlerle vücut susuz kalır. Hayatımızda suyu önemli bir yere koyarak cilt kuruluğunu azaltabiliriz. Bitki çayları, meyve ve meyve suları, sebzeler ile destekleyebiliriz.

 

            Giyinmeye Dikkat: Çok dar giyinmek sürtünme ile meydana gelen cilt kuruluğu, egzama, pul pul dökülme gibi durumlara sebep olabilir. Bulunduğumuz ortamı nemlendirmeye özen göstermeliyiz.

 

            Zeytinyağı: Cilde iyi gelen yumuşama ve sağlıklı asitleri almasına katkı sağlayan besindir. Duşa girmeden 45 dakika önce cildimize zeytinyağı sürmek ve duştan sonrasında nemlendirici kullanmak cilt kuruluğuna çok iyi gelen ve eski bir yöntemdir.

 

            Süt: Cildin pH dengesini sağlayarak pul pul dökülmelerin önüne geçer. Cilt renginizi açar ve yumuşak bir cilt sağlar.

 

            Badem yağı: Cildimize doğrudan uygulayabileceğimiz ve çok kısa sürede etkisini göreceğimiz bir üründür. Emilimi kolaydır, etkisi hızlıdır.

 

            Yoğurt ve bal: Bal ile yoğurt karışımı ciltteki kuruluğu azaltarak cildimizin rahatlamasına yardımcı olan bir karışımdır.

 

kez görüntülendi. / -- tarihinde eklendi.